Můžete vrátit do 365 dnů – nebudeme se ptát proč!
Doručení 60 Kč - Možnost doručení zdarma od 1 199 Kč-
+420 255 712 671 - (pracovní dny 09 - 16)

PROČ SE NÁM AUTOMATICKÉ MECHANICKÉ HODINKY TAK LIBÍ?

Vše, co potřebujete vědět o jedné z nejdůležitějších inovací lidstva

Máme tendenci obdivovat složité věci, které fungují úžasně dobře – i když netušíme jak. V článku poodhalíme, jak mechanické hodinky fungují, aby vaše jiskra zvědavosti vykvetla do hlubokého uznání.

Mechanické hodinky, zejména ty skeletové,jsou opravdová umělecká díla. Jejich drobná ozubená kolečka, pružiny a nádherná drahokamová ložiska vás hypnotizují, když přenášejí sílu z jednoho prvku na druhý v tanci sil tak jemně vyladěných, že přesně měří plynutí času.

JAK JSME MECHANICKÉ HODINKY VYTVÁŘELI

Nejdříve tu byly sluneční hodiny. Zařízení na měření času, která jsou docela přesná. Škoda, že fungují jen polovinu dne a jen když to počasí dovolí. V průběhu věků jsme přišli na mnoho způsobů, jak určit a měřit čas, od vodních přes přesýpací hodiny až po hodiny se svíčkami a další. Asijské kultury měly dokonce vonné hodiny, které lidem umožňovaly určit čas podle vůní vydávaných z odborně vyrobených stojanů na vonné tyčinky.

Hodinky byly ze začátku velmi nepřesné. Pružiny poháněly ručičky kolem číselníku, ale jejich rychlost se měnila v závislosti na napětí pružiny. Ráno šly příliš rychle a jak den pokračoval, zpomalily. Mnozí z nás si přejí, aby tomu tak bylo i nadále.

Holandský vynálezce Christiaan Huygens v roce 1656 vyrobil hodiny 60krát přesnější díky vynálezu kyvadlových hodin. Revoluční na tom bylo, že zavedl první harmonický oscilátor pro větší přesnost. Zdrojem energie hodin bylo závaží, které táhlo za ozubená kolečka a pohánělo kyvadlo tam a zpět. Kyvadlo bylo spojeno s kotvou, takže každý výkyv umožnil převodům pohybovat se o určitou hodnotu. Jelikož je gravitační síla konstantní, síla působící na závaží a kyvadlo udržuje hodiny v konzistentním chodu. Stejný princip funguje při protilehlých tlacích hlavní pružiny a vlásku působících na vyvažovací kolečko u moderních mechanických hodinek.

DRUHY MECHANICKÝCH HODINEK

Mechanické hodinky se dodávají ve třech variantách – mechanické, automatické a automatické mechanické. Všechny tři mají hlavní pružinu jako zdroj energie, kterou je třeba navinout, a rozdíl spočívá v tom, jakým způsobem se hodinky natahují.

MECHANICKÉ HODINKY

Mechanické hodinky lze natahovat pouze pomocí korunky. Jedná se o nejběžnější typ strojku u kapesních hodinek a historických mechanických hodinek. Otočením korunky utáhnete hnací pružinu a zvýšíte tak rezervu chodu hodinek.

AUTOMATICKÉ HODINKY

Čistě automatické hodinky jsou vzácné, ale existují. Nelze je natahovat otáčením korunky, ale pouze aplikací pohybu na samotné hodinky. Za zadním krytem je oscilační závaží ve tvaru půlměsíce. Toto závaží rotoru hodinky natahuje při pohybu paží. Kývá se uvnitř hodinek, když kýváte paží. Pokud budete automatické hodinky nosit každý den, měly by si vytvořit dostatek energie, aby vydržely po celou noc, takže by se nikdy neměly zastavit. Nasaďte si je druhý den ráno, vydejte se do práce a vygenerujete dostatek energie na nepřetržitý provoz hodinek a na dobíjení na další noc. Pokud se však zastaví, možná s nimi budete muset trochu zatřást, než se rozběhnou. Nedělejte to však příliš prudce. Pružinám a převodům by se to moc nelíbilo.

AUTOMATICKÉ MECHANICKÉ HODINKY

Většina moderních mechanických hodinek má automatický mechanický strojek. Lze je natahovat korunkou a udržet je natažené pohybem ruky. Pokud zjistíte, že se vaše automatické mechanické hodinky zastavily, několikrát otočte korunkou, dokud neuvidíte, že se sekundová ručička pohybuje. Pak si hodinky můžete zase nasadit, protože hmotnost rotoru se postará o zbytek.

JAK FUNGUJÍ MECHANICKÉ HODINKY

Když mechanické hodinky předají sílu hnací pružině, začíná tanec. Pokud byste hlavní pružinu vytáhli, rychle by se rozvinula do 20-30 cm dlouhého ocelového pásku. To je stav, do kterého se neustále snaží dostat, a síla, která hodinky pohání.

Síla z hlavní pružiny proudí přes soukolí. Jedná se o ozubená kolečka, která pohánějí ručičky kolem číselníku a spouštějí různé komplikace, které mohou hodinky mít, jako je chronometr, datumové okénko, okénko fáze měsíce atd. Kolik rychlostních stupňů mají vaše hodinky, závisí na počtu komplikací.

Pohybové zařízení provádí snížení rychlosti pohybu minutové ručky o 12/1. Když korunku vytáhnete, abyste nastavili čas, přímo se připojí k pohybovým dílům, aby se mohly při otáčení korunkou volně otáčet. Když zatlačíte korunku zpět dovnitř, pohybové zařízení se znovu připojí k soukolí a hodinky se znovu rozběhnou.

Tikajícím srdcem vašich hodinek – a pravděpodobně jejich nejdůležitější funkcí – je únikové a vyvažovací kolečko. Jak síla proudí do balančního kolečka, neustále se kolébá sem a tam. Rytmus je udržován vlasovou pružinou, která tlačí proti síle vycházející z hlavní pružiny. Bez tohoto protitlaku by se ručičky na hodinkách jen točily kolem ciferníku závratnou rychlostí a hnací pružina by se naplno rozvinula jedním tahem. Hmotnost vyvažovacího kolečka mu dodává hybnost, což způsobuje, že tlačí na vlásek. Vlásek je silnější než hlavní pružina a tlačí balanční kolečko směrem zpět. Čím více síly je uloženo v hlavní pružině, tím dále a rychleji se vyvažovací kolečko otáčí. Menší výkon znamená pomalejší a kratší pohyb.

Kotva se pohybuje pomocí vyvažovacího kolečka. Paleta na vyvažovacím kolečku narazí do kotvy, odhodí ji stranou, uvolní únik z jedné strany a uchopí druhou. Když se vyvažovací kolečko vrátí, srazí ji zpět a uvolní únik. U dobře vyladěných hodinek jsou tyto přírůstky konstantní a tikání způsobují nárazy zubů krokového kola o palety kotvy. Vlásek má regulační špalíček, který hodinářům umožňuje napnutí vlásku upravit v případě, že hodinky běží příliš rychle nebo příliš pomalu. Odborně vyladěné mechanické hodinky jsou přesné na 2-3 sekundy za den.

Skeletové hodinky umožňují, že tento tanec strojku je dobře viditelný. Nicméně, někdy je díky výřezu v číselníku náročnější čas určit, protože se ručičky ztrácejí ve vizuální složitosti strojku pod nimi. Naštěstí máme několik návrhů, které tento problém řeší, jako jsou hodinky z kolekcí Fenes a Cor. Vybírejte z kolekce Mamut nebo Dante, pokud chcete hodinky, které mají celý strojek viditelný.

JAKÝ TYP MECHANICKÝCH PÁNSKÝCH HODINEK MÁM ZVOLIT?

Pro muže, který nosí vesty, budou mechanické kapesní hodinkydoplňkem, který dokonale dokončí klasický outfit. Jste-li nenasytně zvědavá duše, která prostě musí vědět, jak věci fungují, skeletové hodinky vaši zvídavost zasytí. Těm, kdo ocení klasický čistý design, dobře poslouží a déle vydrží automatické mechanické hodinky s minimálním množstvím komplikací. Paleta mechanických hodinek na trhu je prakticky nekonečná. Určitě najdete takové hodinky, které odpovídají vašemu charakteru a smyslu pro estetiku.

VY SE PTÁTE – MY ODPOVÍDÁME

Chcete být informováni o nejnovějších článcích a kolekcích a získat přístup k exkluzivním nabídkám a obsahu Trendhim Tribe?

Pak se přihlaste níže.

Jsem si vědom/a Zásad ochrany osobních údajů Trendhim. Kdykoli se můžete odhlásit.